baner-stefanova1 img_0110 panorama2 banner-stefanova2 banner bannersss phoca_thumb_l_zlomiska-banner
Vytlačiť

čas.sk - Slovenským jaskyniarom závidí celý svet: Neustále objavujú nové podzemné chodby!

Naši speleológovia neustále objavujú nové podzemné chodby, jaskyne sa tak rozrastajú o celé kilometre.Počas posledných dvoch rokov preskúmali množstvo kilometrov jaskynných priestorov, o ktorých existencii dovtedy nik netušil. Len v našom najrozsiahlejšom – Demänovskom jaskynnom systéme – sa dĺžka objavených chodieb rozrástla o 2,7 km. Novoobjavené chodby sa každoročne rátajú na kilometre.

viac na http://www.cas.sk/clanok/279312/slovenskym-jaskyniarom-zavidi-cely-svet-neustale-objavuju-nove-podzemne-chodby.html

Vytlačiť

TASR - Na 23. ročníku Speleomítingu ocenili najlepšie výsledky jaskyniarov

V sobotu sa skončil vo Svite 23. ročník celoslovenského stretnutia jaskyniarov Slovenskej speleologickej spoločnosti.

http://www.teraz.sk/kosicky-kraj/svit-speleomiting-ocenenia-jaskyne/81053-clanok.html

Vytlačiť

Aj najväcší nadšenci sa po troch dnoch v jaskyni tešia na svetlo...

 

Objavenie jaskyne mieru v polovici minulého storočia sa považovalo za prelomový objav v Demänovskej doline. Jaskyniarska šťastena nešetrila a dožičila človeku mimoriadnu krásu.

DEMANOVSKÁ DOLINA. Jaskyniari si vtedy azda na čas vyčerpali dávku šťastia pri odhaľovaní podzemia.

Ďalší rovnako významný objav sa im podaril až o viac ako polstoročie neskôr, za dlhé čakanie sa im odmenila Štefanová jaskyňa. Dĺžkou zameraných priestorov nedávno predbehla Jaskyňu Mieru a stala sa najdlhšou v Demänovskej doline.

Jej priestory dosahujú 14 703 metrov. V jaskyni je dôležitý každý meter, pretože miery majú celkom inú hodnotu ako na povrchu. Za pribúdajúcimi metrami sa ukývajú námaha, vytrvalosť a túžba po poznaní.

 

Vytlačiť

Jaskyniari sa tešia na prácu v neľútostnom tatranskom podzemí

Nové objavy zaznamenali jaskyniari v obidvoch najväčších jaskyniach na Slovensku. Najdlhší Demänovský jaskynný systém už má dĺžku 36,333 kilometra, jaskyňa Mesačný tieň je dlhá 30,436 kilometra.......

viac: Popradský korzár

Vytlačiť

Máme už skoro 6700 evidovaných jaskýň. Hovoriť o nich budú jaskyniari počas speleomítingu

Stretnutie jaskyniarov Slovenskej speleologickej spoločnosti sa uskutoční v sobotu 13. apríla v Dome kultúry vo Svite. Na tomto podujatí, ktoré sa bude konať už po 22. raz, hodnotia jaskyniari svoje úspechy v speleologickom prieskume a výskume.

zdroj:www.poprad.dnes24.sk