baner-stefanova1 img_0110 panorama2 banner-stefanova2 banner bannersss phoca_thumb_l_zlomiska-banner
Vytlačiť

MT - akcia v Mikiho dóme

mesacny tien mapa2( Peter Šuster, Štefan Šuster, Martin Škorvánek, Denis Bártoš, Ján Šimaliak, Igor Pap)

( 5, 6, 7. 12. 2014 )

Už je neskoro! Následne udalosti sa už nedajú zvrátiť. Martinovi som dal zelenú pre odpal. Sekundy sa nekonečne vlečú a ja paralyzovaný ischiasom čakám, kedy to už konečne buchne. Malá nálož je umiestnená len pol metra od mojich podrážok. V duchu sa utešujem , že guma na čižmách zadrží obávané črepiny zo skál. Odrazu ma premkýna opäť strach. To mi istotne odtrhne jednu, možno i obe nohy. Sladko v ústach a teplo oblieva moje stuhnuté telo. Adrenalín práve odvádza svoju prácu. Našťastie ho mám dosť po toľkých rokoch tréningu. Prásk! Tlaková vlna ma posúva o centimeter hlbšie do aj tak pre mňa úzkej diery.

Čítať ďalej...

Vytlačiť

Novinky od Lukáša Vlčeka

Relácia pre deti a mládež Lovci výletov na rádiu Devín prináša terénnu reportáž z Devínskej Kobyly, v ktorej vám skúsený geológ a speleológ Lukáš Vlček rozpovie, ako sa stať jaskyniarom a čo všetko možno v podzemí zažiť :)
http://www.rtvs.sk/rss/audio?showId=1158

Tektonika okolia Liptovského Jána, rozbor sedimentov z Liskovskej jaskyne, súvis rozmiestnenia malokarpatských závrtov s geologickým podložím, paleontologické nálezy z Prepoštskej jaskyne ale aj ďalšie zaujímavé témy nádjete v článkoch najnovšieho čísla časopisu AGEOS k stiahnutiu vo formáte pdf.
http://geopaleo.fns.uniba.sk/ageos/articles/download_en.php?yr=2014&volume=6&issue=2

Chystáte sa na Sardíniu a máte záľubu v montanistike, archeológii či historickom podzemí? V tom prípade vás táto stránka určite poteší!
http://www.minesofsardinia.com/IndexMiniereIng.php

Výstava fotografií so speleologickou tematikou Speleofotografia 2014 v priestoroch Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva na Školskej 1 v Liptovskom Mikuláši potrvá do konca decembra. Následne si ju môžte pozrieť v Košiciach či Bratislave, ale poputuje aj do zahraničia - na Ukrajinu, do Maďarska, Poľska, Rumunska a Českej republiky. Fotografie výstavy si môžte prehliadnuť aj tu. 
http://speleofotografia.sss.sk/?p=2301

Fotografujete v jaskyniach? Urobili ste zábery jaskynnej fauny, o ktorých sa domnievate, že by boli súce na účasť vo fotografickej súťaži? Tak potom je tu šanca práve pre vás! Od novembra do februára prebieha fotografická súťaž organizovaná španielskymi speleológmi s témou "Flora y Fauna cavernícola".
http://bioespeleologia.blogspot.com.es/2014/11/v-concurso-internacional-de-fotografia.html

Vytlačiť

MT - Jeseň v Mesačnom tieni

stastne stretnutie po dvoch bivakochTúto jeseň máme za sebou štyri akcie. Okrem jednej meračskej išlo o čisté údery na dvoch vopred vytypovaných miestach v sektoroch Strongmenov ( najvzdialenejšia východná časť systému ) a hľadaní pokračovania krvilačného meandra za dómom Gigantov ( južný pól ) jaskyne. V Strongmenoch sa naše aktivity sústredili na zdolanie vesmírnej šachty bratmi Petrom a Števom Šusterom. V Gigantoch nás zaujala prievanová úžina, ktorú sa pustil rozširovať Igor Pap s partnermi Števom Šusterom a Karolom Jindrom. Východiskom pre obe tieto akcie sa stali dva samostatné bivaky postavené v Dunivej chodbe ( Strongmeni, 6 hod. vchod ) a bivak v Pieskovej chodbe ( Giganti, 4.hod vchod ).

 

 

Čítať ďalej...

Vytlačiť

KS - Cesta jaskynných potápačov do histórie Zeme

krasyČlánok v časopies Krásy Slovenska o podzemných pokladoch ukrytých nielen v jaskyni Bobačka, o ťažkom koníčku speleopotápačov a putovaní do praveku. http://krasy-slovenska.eu/articles/view/1748/Cesta%20jaskynn%C3%BDch%20pot%C3%A1pa%C4%8Dov%20do%20hist%C3%B3rie%20Zeme

Vytlačiť

KS - Fauna subterranea Rozprávanie o jaskynných tvoroch

krasyFauna subterranea Rozprávanie o jaskynných tvoroch

Číslo: 2014/91/9-10

Autor: Lukáš Vlček

V najnovšom čísle Krás Slovenska nájdete na piatich stranách článok "Fauna subterranea" o jaskynných živočíchoch, obývajúcich podzemie slovenských jaskýň. Príjemné čítanie!

Vytlačiť

Kniha - 50 rokov Speleologického klubu Slovenský raj

slov.raj 00350 rokov Speleologického klubu Slovenský raj – cena je 10,- € za ks.

Kniha je k dispozícii na sekretariáte SSS.

 

 

 

 

Kontakt:

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
tel.: 044 552 45 56 (Sekretariát SSS), 0908 931 034 (M. Strmenská)

úradné hodiny: pondelok, streda 8:00 - 15:00, piatok 8:00 - 14:00

Podkategórie