baner-stefanova1 banner-stefanova2 banner b02 b03 b04 b05 b06 b01b
Vytlačiť

Pozvánka na Jaskyniarsky Silvester 13. januára v Strážovských vrchoch

Pozývame záujemcov na tradičné stretnutie členov jaskyniarskych klubov, ich rodinných príslušníkov a priaznivcov pri príležitosti začiatku nového roka, ktoré sa uskutoční v sobotu 13. 1. 2018 v Rekreačnom zariadení Priedhorie v Pružine neďaleko Považskej Bystrice. Príchod v sobotu dopoludnia (možné je prísť a ubytovať sa už v piatok), odchod v nedeľu.

Program: slávnostná večera (pečené prasiatko), hudba, spev, tanec, videoprodukcia, návštevy jaskýň v okolí.

Cena za ubytovanie: 1 noc 10 €, za stravu: 5 € (v sobotu obed, večera a v nedeľu raňajky v hodnote min. 20 €).

Svoju účasť nahláste do stredy 10. januára na tel.: 0905 488 028, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.">Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., tu dostanete aj bližšie informácie.

V Priedhorí sa 22. – 26. augusta 2018 uskutoční 59. jaskyniarsky týždeň SSS, v minulosti sa v RZ Priedhorie konala Speleologická škola SSS, lezecké dni a mapovací kurz.

Vytlačiť

ZRAZ SPELEOPOTÁPAČOV VI. ročník

Zraz VI. ročník-smallP O Z V Á N K A
Speleoklub Tisovec
na počesť potápačov,
ktorí pomáhajú objavovať a skúmať zatopené jaskynné systémy na Slovensku a v zahraničí ,
organizuje v dňoch 13. – 15. októbra 2017
ZRAZ SPELEOPOTÁPAČOV VI. ročník
v spoločenskej sále Mestského kultúrneho strediska v Tisovci.

 PROGRAM >> pdf

Vytlačiť

Milan Štéc - Správa zo záhrobia

Obr. 4 Osádzanie rúry počas záchrannej akcieOdtajnená správa o činnosti speleologického klubu uprostred kontroverzného národného parku s malým n.

Obdobie neosocializmu prinútilo jaskyniarov spod Ďumbiera prejsť do ilegality. Naša podzemná bunka je od kosti antiteroristická a preto sme prešli na tichší spôsob bezhlučného Cevamitu a neskôr na rozpojovanie nepoddajnej horniny systémom slepých nábojov. Napriek tomu sme neustále pod drobnohľadom nástupcov ŠTB v radoch štátnej ochrany prírody. Preto pracujeme v utajení pred sliedičmi a informátormi MŽP lebo každý dosiahnutý úspech bol našim nešťastím. Ukázalo sa, že keď oko nevidí a ucho nepočuje, srdce ochranárov z nás naozaj nebolí.
Naše posledné povrchové pracovisko na Lavíništi v lokalite Dolný Salaš (1240 m n.m.) pomenované Hipmanovou formulkou ,,Posledná možnosť,, sa na potvoru nachádza len sedem metrov od frekventovaného turistického chodníka a preto ide od samého začiatku výkopových prác o hotovú kalváriu.

Čítať ďalej...

Vytlačiť

Nová webstránka SpeleoRK

Jaskyniarska skupina z Ruzomberka pri prilezitosti 15. vyrocia spustenia prveho webu prinasa uplne novu stvrtu generaciu webovej stranky
speleoRK
na adrese:

https://www.speleork.sk

Jedna z najstarsich jaskyniarskych skupin na Slovensku tu tradicne prinasa v modernej podobe informacie o klube, prieskume jaskyn a starych
banskych diel na Liptove.
Vyhody novej verzie su bezpecnost https, cez certifikaty SSL Let's Encrypt Authority X3, kvalitne zobrazovanie na mobilnych zariadeniach a
mnohych inych modernych vylepseni.
Verime, ze nas raz za cas pridete navstivit cez nas web, kde budeme prinasat novinky zo zivota v klube a vysledky vyskumov v terene.
M.Jurecka
Predseda oblastnej speleologickej skupiny Ruzomberok

Vytlačiť

Nález najstaršieho stavovca Slovenska: kostrové pozostatky plaza z obdobia stredného triasu Demänovskej doliny

Slovensko má konečne kostru svojho plaza z obdobia druhohôr, éry dinosaurov! Ide o pozostatky plaza zo súvrstvia gutensteinských vápencov Demänovskej doliny. Ich vek spadá do obdobia stredného triasu, sú teda staré cca 245 (ide o vrchný anis) miliónov rokov. To z nich robí úplne najstaršieho známeho stavovca z územia Slovenska. Nález objavili jaskyniari z jaskyniarskej skupiny Demänovská dolina, ktorí naň upozornili paleontológa Dr. A. Čerňanského z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Ten spolu s kolegami Mgr. J. Šurkom (SAV) a Dr. M. Olšavským (ŠGÚDŠ) počas dvoch akcií skamenelinu opatrne vydolovali z jej kamenného hrobu vo vnútri jaskyne. Počítačová tomografia (mikro-CT) odhalila prítomnosť deviatich presakrálnych stavcov v anatomickej pozícii, rebrá, zvyšky panvy a dlhých kostí končatín. Ide o semi-aquatického plaza relatívne malých rozmerov (výrazná podobnosť s predstaviteľmi rodu Nothosaurus - tento rod predstavuje plazy, ktoré mali podobný štýl života ako napr. dnešné tulene a ich pozostatky sú známe napríklad z Nemecka). Tmavé až čierne gutensteinské vápence fatrika vznikli v plytkovodnom morskom prostredí karbonátovej plošiny s evidenciou búrkových udalostí (tempestity). Zaujímavosťou je, že v tomto type vápencov sú akékoľvek skameneliny veľmi zriedkavé. Nález plaza je v súčasnosti predmetom štúdia Dr. A. Čerňanského a jeho tímu. Výskum lokality bol realizovaný v rámci projektu APVV-14-0118.

Text: Andrej Čerňanský, Mário Olšavský a Juraj Šurka
Foto: Juraj Šurka

http://www.geo.sav.sk/sk/nalez-najstarsieho-stavovca-slovenska-kostrove-pozostatky-plaza-z-obdobia-stredneho-triasu-demanovskej-doliny/

Vytlačiť

Výstava - Modrovská jaskyňa

modrovska8.júla uplynulo od objavu Modrovskej jaskyne 25 rokov. Pri tejto príležitosti sa 19. septembra o 18.00 hodine uskutoční v Piešťanskom informačnom centre (Piešťany, Pribinova 2) vernisáž výstavy fotografií, ktorá potrvá do 30. septembra 2016.

pár fotiek z archívu 0S Čachtice  https://plus.google.com/photos/+Os%C4%8Cachtice/albums/5724128791090464529 

Podkategórie