baner-stefanova1 img_0110 panorama2 banner-stefanova2 banner bannersss phoca_thumb_l_zlomiska-banner
Vytlačiť

MT - foto Adri a Mesačná stvora

10256635 459046084225739 6555212229326518563 oMesacny tien,komin ADRY +140m.,sa nachadza v hlbke -280m od vchodu do jaskyne,prvovystup Stevo a Peter Susterovci,Igor Pap(6 dni lezenia)

 

MESACNA STVORA(hlbka 320),prvovystup 3dni,opat bratia Susterovci,najblizsie prave tu sleeckline(dobrovolnici uz su!)

bivak IV. sa nachadza 7 hodin od vchodu

 

Vytlačiť

Martin Honeš (*13.2.1976, †9.4.2014)

DSC05686-bS aktivním potápěním začal velmi záhy - už v časech Svazarmu. Koníček se mu stal brzo vášní a ještě v „dřevních dobách" se postupně vypracoval na zkušeného potápěče. Svůj zájem pak zkombinoval spolu se svojí druhou zálibou - podzemím - a už koncem devadesátých let se potápěl v českých jeskyních.
Kolem roku 2000 spolu s dalšími přáteli navázal kontakty s Českou speleologickou společností a byl přiveden do Speleoaquanautu. Díky svým zkušenostem a nadání se stal brzo jedním z pilířů tohoto klubu. Hned od začátku se zapojil aktivně nejen do potápění v českých jeskyních, ale spolupracoval i na průzkumech v zahraničí, například na Sardinii či na Slovensku. Stál po boku Danovi Hutňanovi při velmi náročných ponorech na Skalistém potoce, nechyběl ani při většině akcí v Bue Marinu, mapoval jeskyně v Mexiku, objevoval v Makedonii ...

 

Vytlačiť

Slovo do vlastných radov

Ako je dobrovoľným jaskyniarom všeobecne známe, zmierlivý postoj predsedníctva SSS a jej predsedov voči direktívnemu protijaskyniarskemu zákonu č. 543/2012 Z.z. o OPaK nepriniesol žiadne ovocie. Ba skôr naopak. Štátna správa prináša stále nové bezohľadné nariadenia ako by nás ochranári v kanceláriách skúšali, koľko ešte toho unesieme. V týchto ťažkých časoch, keď pracujúci ľudia začínajú štrajkovať v zásade za vyššie platy, akoby sa naše požiadavky vytrácali v éteri, lebo psí brechot do neba neletí. Ja si ale myslím, že dobrovoľní jaskyniari nie sú mukli zbavený občianskych práv a za ich dobrovoľnú objaviteľskú a ochranársku činnosť si zaslúžia dôstojný prístup štátnych úradníkov a zákonodarcov.

Vytlačiť

Speleomíting 2014 - predajné stánky

adamsportNa Speleomítingu okrem zaujímavých prednášok nájdete aj stánok outdoorového obchodu Adam Šport v ktorom nájdete nie len jaskyniarske vybavenie ďalej stánok Meander pro kde budú zastúpené značky ako petzl, meander, lanex

http://www.adamsport.eu/

Pokial by ste si chceli niečo objednať a prevziať na speleomítingu, napíšte nám na email názov produktu a mi vám obratom pošleme cenovú ponuku.Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

http://eshop.meander.sk/

katalóg produktov

Vytlačiť

O tajomnom Komberku a krasových jamách

Zaujímavé fenomény krasovej krajiny – takzvané závrty, alebo aj krasové jamy môžete nájsť na vrchu Komberek, ktorý je okrem iného opradený aj rôznymi legendami. Vrch je súčasťou Kuchynsko-orešanského krasu.

Komberek (Kŕč) 409 m. n. m, sa nachádza pri malokarpatskej obci Horné Orešany – časti Majdánske. Je charakteristický strmými svahmi a to zo severu, východu a západu. Vrch je tvorený krasovou plošinou, kde sa nachádza niekoľko desiatok závrtov (prepadlísk). Závrty sú akoby odvodňovače krasových plošín, cez ktoré sa voda dostáva do podzemia. Najväčší z nich dosahuje hĺbky 13 metrov a je široký cez 27 metrov. Na krasovú plošinu najrýchlejšie vystúpite, keď budete pokračovať od Chaty Majdán asfaltkou popri potoku, kde v ostrej zákrute nájdete po ľavej strane vo svahu akoby garáž (inak tu majú lesníci chladničku na stromčeky).

čítajte viac na : http://www.malekarpaty.com/c/5/o-tajomnom-komberku-a-krasovych-jamach